Rady a tipy

Sádrokartonové desky a jejich barevné značení

Sádrokarton je univerzálním stavebním materiálem, který může výborně posloužit pro nejrůznější aplikace. Na trhu najdete hodně druhů sádrokartonových desek s různými vlastnostmi, v základu se ale sádrokartonové desky podle svých vlastností rozdělují obarvením lícové strany. Prozradíme vám, co barvy sádrokartonových desek znamenají a na jaké stavební účely se nejvíc hodí.


Barva lícové (podhledové) strany sádrokartonové desky odkazuje na specifické vlastnosti a předurčuje desku pro různé použití. Dělení desek podle barev je velmi praktické, protože na stavbě ihned víte, kam kterou desku namontovat a nic se vám nepoplete. 

Bílé sádrokartonové desky: univerzální základ

Základní bílé sádrokartonové desky mají obvykle bílošedý karton na lícové straně a modrý potisk na rubové straně. Označení desek je písmenem „A“. Setkáte se s nimi asi nejčastěji a tyto desky jsou také cenově nejdostupnější. Ideálně se hodí pro běžné konstrukce interiérových příček, stropních podhledů, případně pro tvorbu instalačních předstěn. Do určité míry se také dají ohýbat a vytvořit tak nejrůznější tvary stěn. Z bílého sádrokartonu se vyrábí i různé prefabrikáty, které stavebníkům výrazně šetří práci a čas. Bílé desky splňují běžné požadavky na izolaci hluku.

Zelené sádrokartonové desky: tam, kde je vlhko

Impregnovaný zelený sádrokarton s modrým popisem, označený písmenem „H“, je určen pro prostředí s vyšší vlhkostí, a to až 75% při teplotě 20 °C, nebo 85% po dobu kratší než 10 hodin. Takové desky využijete typicky pro suchou výstavbu v koupelně nebo kuchyni, na toaletě, a dokonce i ve sklepě. Zelená sádrokartonová deska sice lépe odolává vlhkosti, nicméně ve sprchových koutech nebo v kuchyni okolo dřezu je samozřejmě potřeba použít hydroizolační nátěr, na který obvykle přijdou obklady.

Červené sádrokartonové desky: pro zvýšení požární odolnosti

Červený sádrokarton obsahuje červený potisk na své rubové straně a označení písmenem „F“. Tento typ sádrokartonu se používá pro konstrukce s požární odolností. Obkládají se jím třeba trámy i nosné prvky dřevostaveb, a tím se zvyšuje požární odolnost konstrukce domu. 

Modré sádrokartonové desky: pro zlepšení akustiky

Sádrokartonové desky s kartonem v modré barvě se používají pro konstrukce s požadavkem na lepší akustické vlastnosti. Modré desky se hodí především pro vnitřní příčky, podhledy a předstěny v interiérech. Kromě toho, že jsou účinnější proti hluku, nabízejí také vyšší odolnost proti požáru. Zvukově-izolační modré sádrokartonové desky se v konstrukcích příček a předstěn často zdvojují pro dosažení většího útlumu hluku. 

Odebírejte náš newsletter

Chcete dostávat do e-mailu informace o novinkách, trendech a zajímavostech z oblasti suché výstavby? Přihlaste se k odběru našeho čtvrtletního newsletteru.