Rozhovory

Lepší sádrokartonový díl než M3D® na trhu prostě nekoupíte, říká Jiří Bartoš

Podle ředitele MORAVOSTAV družstva Jiřího Bartoše na trhu není lepší sádrokartonový díl, než ten od M3D®. V rozhovoru také prozradil, proč je suchá výstavba stavební technologií budoucnosti.

MORAVOSTAV družstvo letos v červnu oslavilo čtvrtý rok od svého založení. Jak se firmě od jejího vzniku dařilo?

Naše společnost působí na trhu od 11. června 2019. Za tuto krátkou dobu jsme si na trhu dokázali najít pevné místo a především díky našim silným obchodním partnerům si mohou zákazníci nakoupit naše výrobky M3D® v každých dobrých stavebninách.

Především letošní rok je pro nás přelomový – naší výzkumné a vývojové divizi se povedlo výrazně zoptimalizovat výrobní procesy, proto jsme rozšířili výrobní prostory, pořídili nový CNC stroj a přešli na dvousměnný provoz. Jsme přesvědčení, že na trhu není kvalitnější a odolnější sádrokartonový díl než ten, který je vybaven naší unikátní ochrannou technologií TOP CORNER®. Za velmi podobnou cenu, jakou zákazník zaplatí za běžné SDK díly, nabízíme rovnou vylepšení, která už nevyžadují žádné další dodatečné práce na stavbě. To na trhu prostě nemá konkurenci.

V čem spočívá výjimečnost sádrokartonu s technologií TOP CORNER®?

TOP CORNER® je jedinečné řešení na globálním trhu chráněné užitným vzorem, které představuje technologicky zcela nový přístup k ochraně rohů sádrokartonových konstrukcí. Spočívá ve speciální úpravě frézovaných rohů sádrokartonových dílů. Sádrokartonové díly chráněné technologií TOP CORNER® nabízejí několikanásobně vyšší odolnost rohů prefabrikátů proti poškození nárazem oproti všem ostatním ochranám rohů, které jsou v současnosti používány v oblasti suché výstavbě. Navíc i při případném poškození hrany vlivem velmi silných přímých nárazů je její oprava jednoduchá a časově nenáročná.

Mechanická odolnost hran sádrokartonových prefabrikátů s technologií TOP CORNER® je na trhu zcela ojedinělá a překonává všechny doposud používané způsoby ochrany rohů s výjimkou viditelných nebo dodatečně montovaných dřevěných a kovových lišt.

Co všechno mohou zákazníci od MORAVOSTAV družstva poptávat?

Naše tři hlavní segmenty jsou suchá výstavba, sádrokartonové díly a panelárna. Jsme především specialisté na výrobu sádrokartonových dílů – podle projektového zadání zhotovujeme 3D model požadovaného výrobku, navrhneme technologii výroby i odborný technologický postup montáže. K samotné instalaci výrobků pak potřebují technici mnohem méně času a mohou navíc pracovat v podstatně „čistším“ prostředí. 

Jaké jsou obecně hlavní výhody suché výstavby oproti tradičnímu stavebnictví?

Hlavními benefity suché výstavby jsou rychlost, flexibilita, udržitelnost a odstranění mokrého procesu. Díky prefabrikovaným komponentům můžou stavební dělníci pracovat výrazně rychleji a efektivněji, což šetří čas i peníze. Obojí je pro rozpočty staveb klíčové a projeví se nejvíce u velkých developerských projektů. Navíc suchá výstavba méně zatěžuje životní prostředí a snižuje ekologickou stopu našich staveb, protože většina materiálů může být recyklována. Udržitelnost je pro nás velmi důležitá.

Je suchá výstavba vhodná pro všechny typy stavebních projektů?

Suchá výstavba je velmi flexibilní metoda, která se hodí pro širokou škálu projektů, od renovací a přístaveb až po novostavby.

Jaká je životnost staveb postavených metodou suché výstavby?

Životnost těchto staveb je plně srovnatelná s tradičně postavenými budovami. Vše záleží na kvalitě použitých materiálů a správné montáži. Zde se naplno projevuje výhoda našich SDK prefabrikátů, protože u nich nehrozí „špatná“ montáž. Dalo by se říct, že při troše samostudia zvládne instalaci SDK prefabrikátu i typický český domácí kutil. 

Jaký je váš pohled na budoucnost suché výstavby?

Jsem přesvědčen, že suchá výstavba je stavebním oborem budoucnosti. Je rychlá, efektivní a udržitelná, což jsou naprosto zásadní vlastnosti, které budou v budoucnu hrát stále důležitější roli.

Obsah článku

Autor článku

Redakce

Publikováno

29. 08. 2023

Délka čtení

3 minuty čtení

Odebírejte náš newsletter

Chcete dostávat do e-mailu informace o novinkách, trendech a zajímavostech z oblasti suché výstavby? Přihlaste se k odběru našeho čtvrtletního newsletteru.