Rozhovory

Naše betonové panely vydrží po celé generace, říká Miroslav Cháb

Nedílnou součástí portfolia MORAVOSTAV družstva je středisko pro výrobu betonových dílů – blanenská panelárna. Miroslav Cháb, vedoucí panelárny, představil v krátkém rozhovoru výhody, které přináší svým partnerům a díky nimž v posledních letech zaznamenává trvale rostoucí zájem o betonové panely.

Jak byste jednou větou charakterizoval středisko pro výrobu betonových dílů? 

Naše panelárna v Blansku zajišťuje výrobu typových i atypických prvků z železobetonu a také drobného cementového zboží pro naše obchodní partnery i vlastní stavební zakázky. Ještě bych s dovolením dodal, že posledních 25 let naší činnosti se specializujeme na balkónové prvky.

Jak dlouho už panelárna funguje? 

Naši historii jsme začali psát už v 50. letech minulého století. Začínali jsme jako malé provizorní betonářské centrum pro místní paneláky. Vyrobil se u nás materiál pro většinu panelákových staveb a sídlišť na okrese, především v Blansku, Adamově nebo Kuřimi.

Kdo je váš typický zákazník?

Jsou to především stabilní firmy, které montují balkony a dělají revitalizace bytových domů. Pro ně připravujeme balkony podle produktové dokumentace zadavatelů. Nejaktivnějšími odběrateli jsou společnosti Revitalstav, Stavoprojekta, Straub a FB Lodžie. Naše spolupráce s partnery je stabilní, kvalitní a „vychytaná“, a stejné spolehlivé služby můžeme poskytnout i každému novému zákazníkovi.

Proč se zákazníkům vyplatí nakupovat panely u vás?

Naším dlouhodobým závazkem vůči zákazníkům je kvalita, zkušenost a flexibilita. Jsme schopni vyrobit skutečně téměř vše, co si zákazník „nakreslí“. Současně máme velký sklad a dokážeme proto rychle navrhnout a vyrobit řešení pro poptávky, které vycházejí z typových zakázek. To je velké plus především pro menší operativní zakázky.

Jaká byla vaše dosud největší zakázka? 

Je těžké nějakou zakázku vyhodnotit jako největší. Můžeme se na to dívat pohledem množství dodaných panelů, doby přípravy nebo třeba délky projektu. Nesnažíme se ale sbírat rekordy, každá zakázka je pro nás zajímavá. Já osobně za největší zakázku považuji celou dlouhou dobu existence naší panelárny – naši zákazníci mají jistotu, že naše produktové portfolio je prověřené desítkami let realizace a praxe.

Jaké zakázky řešíte nejčastěji?

Ukazuje se, že ubývá rozsáhlejších zakázek, tedy výstaveb velkých bloků panelových domů, které už jsou víceméně hotové a nové se nestaví. Nyní máme podstatně více menších zakázek souvisejících především s revitalizací panelových domů. Více se objevují i poptávky po atypických netradičních řešeních, jako třeba rozměrnější balkony nebo netradiční tvary panelů. Přestože se více věnujeme menším zakázkám, v posledních dvou letech jsme dosáhli rekordní produkce a některé zakázky jsme museli bohužel i odmítnout.

Jak je to se zárukou na panely?

Zákazníkům dáváme standardní záruku v délce 60 měsíců, ovšem životnost panelů je minimálně vyšší desítky let. Naše betonové panely vydrží celé generace. Betonový panel nepraská, nerozpadá se, nedegraduje – ve firmě pracuji 13 let a zatím nikdy jsme neřešili reklamaci kvality panelu. Někteří kolegové z oboru dokonce odhadují životnost prvků vyrobených z klasického konstrukčního betonu, jako jsou konstrukce základů, stěny, stropy nebo nosné konstrukce schodišť, při běžném užívání a údržbě, na 150 až 200 let.

Prochází i váš obor inovacemi nebo je výroba panelů léty prověřený neměnný proces?

Betonářství není jako mnoho jiných agilních oborů. Pracujeme s dlouhodobě prověřenými postupy a výrobními technologiemi, které spolehlivě fungují. Nicméně pro inovace máme také prostor – řešíme samozřejmě třeba obnovu výrobních forem. Během posledních 6 let jsme kompletně obměnili naše formovací zařízení. Moderní formy už mají magnetické bočnice, což přináší rychlejší, jednodušší a efektivnější výrobu. Díky těmto optimalizacím se naše výroba za posledních 6 let dokonce zdvojnásobila. 

Kolik betonu za rok zpracujete?

Za poslední rok jsme dodali zákazníkům přibližně 4,5 tisíce kubíků betonu. To číslo možná působí z pohledu velkých producentů betonu jako malé, ale je potřeba si uvědomit, že balkony nemají příliš velký objem oproti např. velkým prefabrikovaným halám.

Jsou všechny vaše panely jen tradiční kusy šedé hmoty nebo nabízíte designovou svobodu? 

Naši produkci tvoří pouze tradiční šedé panely. Mají ale povrchovou úpravu, která vypadá jako hrubší “fajnová” omítka, tedy ne jako běžný surový strukturovaný beton. Zvažovali jsme i výrobu panelů s 3D vzory, ale mezi zákazníky o ně nebyl zájem, proto se držíme běžného tržního standardu.

Jaké máte plány na nejbližší roky? 

Chceme nadále dokázat plně uspokojovat potřeby zákazníků a udržet vysoký standard i kvalitu. Máme další nápady a vize, jak dále rozšířit specializaci i portfolio, ale to je zatím otevřené. Naším cílem je umět se prosadit na každém trhu, do kterého vstoupíme.

Obsah článku

Autor článku

Publikováno

31. 01. 2024

Délka čtení

5 minut čtení

Odebírejte náš newsletter

Chcete dostávat do e-mailu informace o novinkách, trendech a zajímavostech z oblasti suché výstavby? Přihlaste se k odběru našeho čtvrtletního newsletteru.