Rady a tipy

Sádrokarton – praktický materiál pro stavbu a rekonstrukce

Sádrokarton je stavební materiál, jehož obliba na stavbách se stále zvyšuje. Jeho vlastnosti jsou totiž značně unikátní, a to ho činí ideální volbou pro různorodé stavební projekty. Pevnost, odolnost, lehkost, skvělé akustické vlastnosti a rychlá montáž – to jsou přitom jen některé z užitečných vlastností, které sádrokarton nabízí.

Sádrokarton díky svým vlastnostem a poměrně snadné montáži nachází uplatnění jak při novostavbách, tak i u rekonstrukcí. Lze ho využít při přestavbě bytových jader, úpravách interiéru, snížení stropů a dalších projektech.

Suchá výstavba – nepotřebujete vodu

Velkou výhodou toho materiálu je suchá montáž bez nutnosti ve velké míře míchat malty nebo používat lepidla. Voda je potřeba pouze v malém množství na přípravu tmelů a stěrek. Díky tomu je možné snadno a rychle realizovat třeba příčky, předstěny nebo podhledy, aniž by to výrazně zasáhlo do provozu stávající budovy.

Pevnost a nízká hmotnost

Sádrokarton vyniká kombinací pevnosti a nízké hmotnosti. Sádrokartonové konstrukce umožňují jednoduché zavěšení různých zařizovacích předmětů jako jsou třeba skříňky nebo police, ať už přímo do sádrokartonu nebo do ocelových konstrukcí. Manipulace s deskami i ocelovými profily pro rastr je snadná a bez problémů je lze vynosit i do vyšších pater obytných domů. 

Vzhledem k tomu, že příčky ze sádrokartonu jsou lehké, není zpravidla při úpravách interiéru nutné vyjádření statika. Některá společenstva vlastníků třeba vůbec “neřeší” rekonstrukce bytových jader, při nichž se staré jádro nahradí novým bytovým jádrem ze sádrokartonu. Naopak, pokud by chtěl majitel bytu jádro zděné, může se setkat s požadavkem na statický posudek, což znamená náklady a čas navíc.

Dobré akustické vlastnosti

Akustický komfort v interiéru hraje zásadní roli, a právě zde sádrokartonové konstrukce excelují. Speciální akustické sádrokartonové předstěny a příčky zajistí výbornou a rovnoměrnou absorpci zvuku. Jednoduchá předstěna ze zdvojených sádrokartonových desek vás může výborně akusticky izolovat třeba od hlučných sousedů. Konstrukce přitom nemusí být příliš silné a neuberou vám v místnosti tolik životního prostoru.

Zavěšování předmětů

Lehčí předměty do 15 kg, jako například malé poličky, garnýže nebo obrazy, lze zavěsit do sádrokartonových konstrukcí bez speciálních výztuh – jen pomocí háčků a hřebíků. Předměty do 70 kg mohou být upevněny pomocí speciálních hmoždinek do dutých stěn. Ukotvení předmětů do hmotnosti až 150 kg je možné pomocí speciálních konzol. S kotvením těžšího nábytku ale musí počítat i konstrukce příčky.

Snadná a rychlá montáž

Montáž sádrokartonu je rychlá a jednoduchá. Desky lze snadno upravit na požadované rozměry a připevnit ke konstrukci pomocí vrutů do pozinkovaných ocelových nebo dřevěných profilů. Tmelem se utěsní spáry a otvory po šroubech a výsledkem je hladká povrchová úprava. Díky dutému prostoru uvnitř sádrokartonových příček lze snadno provést rozvody instalací. Na trhu je navíc dostatek řemeslníků, kteří sádrokarton montují, zručnější kutil zvládne i jednodušší příčky a předstěny instalovat svépomocí. 

Zdravotní nezávadnost

Sádrokartonové desky jsou zdravotně nezávadné a neobsahují formaldehyd ani další těkavé složky. Tento materiál tak poskytuje zdravotně bezpečné prostředí. Interiér je ihned po dokončení všech prací plně použitelný bez zvýšené vlhkosti. Sádrokarton se hodí také tam, kde jsou na interiér od počátku kladeny vysoké estetické nároky. Existují dokonce také sádrokartonové desky, které díky svému složení pomáhají kvalitu vzduchu v interiéru zlepšovat.

Odebírejte náš newsletter

Chcete dostávat do e-mailu informace o novinkách, trendech a zajímavostech z oblasti suché výstavby? Přihlaste se k odběru našeho čtvrtletního newsletteru.